mercedes benz mbux hyperscreen

به‌نظر می‌رسد که عصر خودروهای آینده چندان دور نیست و رونمایی مرسدس بنز از داشبورد سراسری با نمایشگر لمسی را می‌توان نشانه‌ای از نگاه متفاوت خودروسازها به نسل بعدی تعامل سرنشینان با خودرو دانست.

مرسدس بنز از یک فناوری تازه رونمایی کرده است. این هایپراسکرین یک نمایشگر لمسی ۵۶ اینچی منحنی است که تقریبا سراسر عرض داشبورد خودرو را پوشش می‌دهد و به‌زودی برای نخستین بار در سدان الکتریکی EQS بنز که اواخر سال ۲۰۲۱ عرضه می‌شود، ارائه می‌شود.

این ابرنمایشگر (Hyperscreen) مجهز به صفحه‌ی OLED و نرم‌افزار MBUX به عنوان رابط کاربری مرسدس بنز است که با کنترل صدا همراه است و رفتار راننده را یاد می‌گیرد و با آن سازگار می‌شود.

mercedes benz mbux hyperscreen climate display 1024x576 1

«سجاد خان» مدیرعامل مرسدس بنز AG در این زمینه تأکید کرد: «این ویژگی بر اساس نیاز مشتری است.» تا هفت نمایه را می‌توان به این سیستم افزود که هر کدام دارای تنظیمات سفارشی خاص خود هستند. اما تنها راننده نیست که از این نمایشگر گسترده استفاده می‌کند؛ بلکه سرنشین جلو هم گزینه‌های خود را برای کنترل موسیقی، دمای خودرو و غیره خواهد داشت. ا

خان در بیانیه‌ی مطبوعاتی گفت: «MBUX Hyperscreen هم مغز و هم سیستم عصبی خودرو است. این فناوری به طور پیوسته مشتری را بهتر می‌شناسد و پیش از آنکه سرنشین حتی مجبور به کلیک یا پیمایش در بخش‌های گوناگون باشد، پیشنهادهای اطلاعاتی، سرگرمی و عملکردهای شخصی را ارائه می‌دهد.»

mercedes benz mbux hyperscreen left side
mercedes benz mbux hyperscreen instrument cluster
mercedes benz mbux hyperscreen ambient lighting

مرسدس بنز این ویژگی دیداری را «لایه‌ی صفر» (Zero Layer) می‌نامد. خان در توضیح این نام‌گذاری گفت که قبل از کلیک روی هر چیزی، ماشین ویژگی‌هایی را پیشنهاد می‌کند. بنابراین اگر همیشه صبح آغاز هفته، خودرو را گرم می‌کنید یا در یک ساعت مشخص از درون خودرو با بهترین دوست خود تماس می‌گیرید، سیستم کنترل آب‌وهوا شروع به گرم کردن خودرو می‌کند و نماد تلفنی که شماره‌ی دوست شما همراه آن است، برای تماس هفتگی روی نمایشگر ظاهر می‌شود.

mercedes benz mbux hyperscreen navigation display 1024x576 1

در حالی که لایه‌ی صفر از یک ظاهر آبی و نارنجی بهره می‌برد، دارای غنای رنگی نمایشگر است، به رنگ سیاه عمق می‌بخشد و هنگام مشاهده از زاویه‌های گوناگون، کنتراست را افزایش می‌دهد. سراسر نمایشگر از سیلیکات آلومینیوم ضدخش ساخته شده و دارای ۱۲ محرک برای عملکردهای لمسی از طریق ارتعاش است. این نمایشگر همچنین برای تمیز کردن آسان‌تر و جلوگیری از بازتاب نور با لایه‌ی مخصوصی پوشش داده شده است. دریچه‌های سیستم تهویه‌ی خودرو هم به صورت واقعی و غیردیجیتال روی آن نصب می‌شود.

mercedes benz mbux hyperscreen air vents zoom 610x380 1
mercedes benz mbux hyperscreen air vents 610x380 1

یک پردازنده‌ی هشت هسته‌ای به همراه ۲۴ گیگابایت رم این نمایشگر لمسی را پشتیبانی می‌کنند و همچنین یک دوربین چندمنظوره و حسگر نور برای تجزیه‌وتحلیل عناصری مانند روشنایی صفحه درنظر گرفته شده است. خان اطمینان داد که این هایپراسکرین دامنه‌ی باتری و میزان انرژی مورد نیاز برای رسیدن به مقصد را درنظر می‌گیرد تا موجب خالی شدن باتری خودرو نشود.

هایپراسکرین قرار است برای اولین بار در خودروی الکتریکی EQS مرسدس بنز که از اواخر ۲۰۲۱ وارد بازار خواهد شد، ارائه شود. در اواخر این ماه نیز قرار است خودروی شاسی‌بلند الکتریکی EQA به‌طور رسمی معرفی شود.

منبع: Mashable